Tegoroczna Akcja Sprzątania Świata przeprowadzona w naszej szkole przyniosła pozytywne efekty. Uczniowie klas I-lll sprzątali teren wokół szkoły, a klasy IV - VIII najbliższą okolicę. Zebrane śmieci zostały posegregowane zgodnie z zasadami recyklingu, a działania uczniów udokumentowano zdjęciami.
Sprzątanie Świata
- 6
OGÓLNOPOLSKI PROJEKT EDUKACYJNY „KLASA W TERENIE"
Uczniowie klasy 1 biorą udział w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjnym „Klasa w terenie”. Głównym celem projektu jest promowanie wartości edukacji na świeżym powietrzu i nauka przez obserwację. Zakłada ona, iż uczniowie zdobędą nowe doświadczenia, rozwiną zainteresowania o otaczającym ich świecie i nauczą się obserwacji przyrody. Innowacja będzie realizowana poprzez, wycieczki, warsztaty przyrodnicze, lekcje na świeżym powietrzu.
Tusz do Paki
Już po raz kolejny nasza szkoła przystępuje do akcji edukacyjno-charytatywnej, której celem jest edukacja ekologiczna dzieci, a dzięki temu również dorosłych, w zakresie segregacji tuszów do drukarek – tzw. kartridży.
Zachęcamy uczniów do przyniesienia z domu zużytych tuszów z drukarek atramentowych i wrzucenia ich do przygotowanego kartonu. Zebrane w ten sposób odpady zostaną przekazane do recyklingu. Dochód zostanie przekazany na zakup karmy dla zwierzaków ze schronisk.
Międzynarodowy Dzień Kropki
15 września obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Kropki. Był to dzień dobrej zabawy, kreatywności, odkrywania talentów. Prace naszych uczniów zostały wypełnione „bajecznie” kolorowymi kropkami
18
Miejsce pamięci
11 września uczniowie klas 0-III zapalili znicze, złożyli kwiaty i upamiętnili minutą ciszy miejsce masowych egzekucji dokonanych przez niemieckiego okupanta w latach 1939-1944 roku na Polakach.
3
Przyrządy i pomoce przyrodnika
Dzisiejsza lekcja przyrody w klasie IV miała niecodzienny przebieg. Uczniowie dokonali szczegółowych obserwacji i pomiarów przyrodniczych wykorzystując przyrządy i pomoce otrzymane z projektu rządowego Laboratoria Przyszłości. Wspaniale sprawdziły się lornetki i lupy, a całość obserwacji udokumentowano aparatem fotograficznym.
1
Narodowe Czytanie
Tradycją naszej szkoły stał się udział uczniów w ogólnopolskiej akcji społecznej Narodowego Czytania, która jest organizowana od 2012 r. pod patronatem Prezydenta Rzeczpospolitej. Polega ona na propagowaniu znajomości literatury narodowej. W bieżącym roku uczniowie klasy ósmej zaprezentowali młodszym kolegom i koleżankom fragment powieści E. Orzeszkowej pt. „Nad Niemnem”. Do wspólnego czytania wybrali legendę o Janie i Cecylii. Pragnąc uatrakcyjnić to kulturalne wydarzenie, uczniowie obejrzeli prezentację o autorce utworu oraz fragmenty filmu. Włączenie się naszej szkoły w tę ogólnopolską akcję było ciekawym i pożytecznym doświadczeniem
Dzień Kropki w Świetlicy Szkolnej
15 września obchodzimy święto kreatywności, czyli Międzynarodowy dzień Kropki. Tego dnia uczniowie świetlicy stworzyli prace plastyczne - "Wakacyjny rower". Motywem przewodnim była oczywiście kropka.
8
Dzień Dobroczynności
5 września był obchodzony Dzień Doboczynności, którego celem jest przypomnienie, że wśród nas są potrzebujący, którzy potrzebują wsparcia oraz przypomnienie o znaczeniu zaangażowania w wolontariat na rzecz potrzebujących. W tym dniu jest szczególnie przypominane, że dobro można czynić i dzielić się nim również na mniejszą skalę i małymi krokami, np. działać w Szkolnym Klubie Wolontariatu.
SKW jest inicjatywą skierowaną do uczniów, którzy chcą pomagać najbardziej potrzebującym, reagować czynnie na potrzeby środowiska, inicjować działania w środowisku szkolnym i lokalnym, wspomagać różnego typu inicjatywy charytatywne i kulturalne. Czasami wystarczy uśmiech, dobre, wspierające słowo bądź uważność na drugiego człowieka i jego potrzeby.
Aby dołączyć do SKW wymagane jest zapoznanie się z Regulaminem SKW oraz pisemna zgoda rodziców/opiekunów. Zgody można przekazywać opiekunom: p. M.Miękus, p. K. Mindzie oraz p. E. Kopyckiej.
Jeśli lubicie pomagać, jesteście otwarci i chętni do działania, chcecie efektywnie spędzać wolny czas zapraszamy Was do Szkolnego Klubu Wolontariatu!!!
25-lecie WORD Radom
Zaproszenie
Obiady dla uczniów
Fundacja Dobry Duszek informuje, że od 11 września 2023r. jest możliwość wykupienia obiadów w szkole.
Obiady będą jednodaniowe, podawane naprzemiennie (np.: poniedziałek pierwsze danie, wtorek drugie danie, itd.). Cena za obiad to 10zł. Stawka żywieniowa będzie obowiązywać od 11.09.2023r.
Jednocześnie Fundacja prosi rodziców, aby nieobecności dziecka były zgłaszane co najmniej dzień przed a najpóźniej do godziny 08:00 w dniu nieobecności - WYŁĄCZNIE przez SMS pod numerem telefonu:
504 659 288.
W sytuacji, gdy informacja o nieobecności ucznia nie dotrze, obiad jest dostarczany do szkoły, co wiąże się z obowiązkiem zapłaty za niego.
Wpłaty prosimy dokonywać na konto:
BNP Paribas Bank Polska S.A.
12 1600 1462 1041 3592 1000 0003.
Płatności prosimy dokonywać do 5 dnia każdego miesiąca (z góry), zgłoszone nieobecności będą odliczane w formie nadpłat w następnym miesiącu.
Niezgłoszone nieobecności podczas obiadu lub zgłoszone za późno nie będą odliczane.
Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024 nastąpi 4 września (poniedziałek)
O godzinie 8:00 - msza św. w Kościele pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Kończycach-Kolonii
Ok. godz. 8:50 - spotkanie uczniów na placu szkolnym (przed głównym wejściem do budynku szkoły) z panią dyrektor i wychowawcami klas.
Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2022/2023
23 czerwca w naszej szkole odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2022/2023. W obecności wszystkich uczniów, rodziców, nauczycieli oraz zaproszonych gości nastąpiło pożegnanie absolwentów.
Uczniowie, którzy osiągneli wysokie wyniki w nauce zostali wyróżnieni przez Panią Dyrektor Annę Lachowicz. Zostały również przyznane nagrody na rozgrywki sportowe.
Program uroczystości został wzbogacony występem artystycznym szkolnego zespołu tanecznego "Nutki" oraz występem solowym uczennicy klasy czwartej - Julii Szabat.
Do zobaczenia po wakacjach!
2
Badanie ankietowe dla mieszkańców Gminy Kowala
Szanowni Państwo,
Uprzejmie informujemy, że na terenie naszej gminy są realizowane badania ankietowe związane z opracowywaniem diagnozy lokalnych zasobów i problemów społecznych.
Pozyskane w badaniach dane statystyczne będą wykorzystane do analiz i opracowań zbiorczych dotyczących sytuacji społecznej oraz będą stanowiły podstawę do opracowania skutecznych strategii mających na celu przeciwdziałanie zagrożeniom społecznym w naszej gminie.
Kwestionariusz ankiety internetowej znajduje się w poniższym linku:
Zachęcamy Państwa do udziału w badaniu.
WAKACJE 2023
Wycieczka „Szlakiem Piastowskim” - żywa lekcja historii
12 czerwca 2023 r. uczniowie klas 4-8 wyruszyli na trzydniową wycieczkę pn. Szlakiem Piastowskim, dofinansowaną przez rządowe Przedsięwzięcie Ministra Edukacji i Nauki „Poznaj Polskę”.
Naszą przygodę rozpoczęliśmy od Kruszwicy, miejscowości położonej nad malowniczym jeziorem Gopło - jednym z największych polskich jezior – i Mysiej Wieży znanej z legendy o złym władcy, królu Popielu. Aby się tam dostać, musieliśmy pokonać 109 schodów. Nie było łatwo, ale było warto. Naszym oczom ukazała się wspaniała, rozległa panorama na miasto, jezioro i otaczające je równiny. Podczas rejsu statkiem „Rusałka” po Jeziorze Gopło mogliśmy się zrelaksować podziwiając piękne widoki. Następnie udaliśmy się do Strzelna, siedziby jednego z najstarszych żeńskich zgromadzeń zakonnych w Polsce –Norbertanek. W kościele pw. Świętej Trójcy znajduje się nie tylko najliczniejszy, ale także najbardziej oryginalny zespół rzeźby romańskiej w Polsce - dekorowane wizerunkami Cnót i Przywar kolumny.
Następnym etapem naszej wycieczki było Muzeum Kolejki Wąskotorowej w Wenecji. Weneckie muzeum to jeden z największych w Europie skansenów kolei wąskotorowej o rozstawie 600 mm z niezwykłymi eksponatami – zabytkowymi parowozami (najstarszy pochodzi z 1899 roku), wagonami o najróżniejszym przeznaczeniu – towarowymi, pasażerskimi, drezynami ręcznymi i motorowymi. Ekspozycję uzupełnia niezbędna infrastruktura kolejowa: zabytkowa poczekalnia, budka dróżnika ze szlabanem, torowiska z rozjazdami, zwrotnicami, żuraw wodny służący do uzupełniania poziomu wody w kotłach lokomotyw, obrotnica umożliwiająca zmianę kierunku jazdy.
Drugiego dnia przenieśliśmy się w czasie, odwiedzając jeden z największych rezerwatów archeologicznych w Europie – liczącą 2,7 tys. lat osadę Biskupin - w którym mogliśmy zobaczyć rekonstrukcję wioski z wczesnej epoki żelaza i poznać warunki życia jej mieszkańców. Obejrzeliśmy ekspozycje znalezisk z Biskupina: narzędzia, ozdoby, fragmenty naczyń i broni, poznaliśmy pracę mincerza. Dowiedzieliśmy się, że na denarze „PRINCES POLONIE” z emisji Bolesława Chrobrego znajduje się najstarszy zachowany zapis nazwy naszego kraju, pochodzący z ziem polskich. Wizerunek tych monet możemy oglądać na co dzień na dzisiejszych banknotach dwudziestozłotowych.
Kolejnym punktem wycieczki było Gniezno – pierwsza stolica Polski. Zwiedziliśmy Archikatedrę Gnieźnieńską na wzgórzu Lecha, obejrzeliśmy słynne Drzwi Gnieźnieńskie, Konfesję św. Wojciecha ze srebrnym wczesnobarokowym relikwiarzem oraz poznaliśmy postać św. Wojciecha. Ach, co to był za dzień.
Ostatniego dnia pojechaliśmy do Poznania. Na Ostrowie Tumskim, leżącym nad rzeka Wartą, zajrzeliśmy do najstarszej w Polsce katedry - Bazyliki Archikatedralnej Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Przyjmuje się, że poznańska katedra jest miejscem pochówku pierwszych władców Polski: Mieszka I i Bolesława Chrobrego oraz jednym z prawdopodobnych miejsc Chrztu Polski (obok Ostrowa Lednickiego i Gniezna).Po spacerze na Starym Rynku z jego ratuszem, Koziołkami Poznańskimi i uroczymi domkami budniczymi wyruszyliśmy w drogę powrotną.
45
IX GALA PRYMUSA GMINY KOWALA 2023
21 czerwca 2023 r. po raz dziewiąty w Gminie Kowala odbyła się coroczna Gala Prymusa. Gospodarzem tegorocznej edycji była Publiczna Szkoła Podstawowa im. Orła Białego w Kończycach –Kolonii. Celem tej inicjatywy jest zaprezentowanie młodych ludzi - najbardziej uzdolnionych absolwentów szkół podstawowych z terenu gminy. Uroczystość rozpoczęła, czyniąca honory gospodarza gali, Pani Dyrektor Anna Lachowicz, witając współorganizatorów: Pana Wójta Gminy Kowala- Dariusza Bulskiego oraz Panią Annę Zaleszczyk- Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej. Równie serdecznie powitani zostali zaproszeni goście, przedstawiciele Urzędu Gminy i GOPS-u, dyrektorzy placówek oświatowych , wychowawcy, a przede wszystkim najlepsi z najlepszych, czyli tegoroczni Prymusi.
W swoim wystąpieniu Pani Dyrektor przytoczyła słowa Roberta Collier‵a, który napisał :” Sukces jest sumą małych wysiłków, powtarzanych dzień po dniu”. Swoje słowa Pani Dyrektor skierowała do wyróżnionych uczniów, podkreślając, że do sukcesu dochodzi się małymi krokami, dzięki swojej pracy, wytrwałości
i zdolnościom. Życzyła również obecnym na sali prymusom, aby dzisiejszy sukces okazał się w przyszłości małym kroczkiem do realizacji wielkich celów.Następnie głos zabrał Pan Dariusz Bulski- Wójt Gminy Kowala, który wyraził uznanie dla zdolnych młodych ludzi pełnych pasji i marzeń. Zachęcałgorąco
do rozwijania skrzydeł, życząc zdobywania kolejnych osiągnięć.Tradycją Gali Prymusa jest zaproszenie na uroczystość Gościa Specjalnego- osobę z terenu Gminy Kowala odnoszącą w życiu zawodowym znaczące sukcesy. W tym roku zaszczycił nas swoją obecnością aktualny Mistrz Europy w boksie- Michał Cieślak- absolwent PSP im. Orła Białego
w Kończycach-Kolonii. Wystąpienie sportowca o takiej renomie wzbudziło aplauz zwłaszcza wśród młodzieży. Nieustraszony, pewny siebie pięściarz opowiedział, jak zaczęła się jego przygoda ze sportem. Zapewniał, iż pracowitość, sumienność i wytrwałość pomagają w dążeniu do celu, dzięki czemu można stać się kreatorem własnego życia i na każdym jego etapie można znaleźć w sobie talent.Kolejną częścią uroczystości były prezentacje tegorocznych laureatów Gali.
O dokonaniach młodych ludzi z dumą opowiadali ich wychowawcy,
a wystąpieniom towarzyszyły prezentacje multimedialne. Laureaci zaś zajmowali honorowe miejsca na scenie przeznaczone dla Prymusów.Tegoroczni Prymusi :
Maja Marczykowska z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Noblistów Polskich w Bardzicach
Paweł Figarski z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Kończycach-Kolonii
Jakub Jakowienko z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Kowali Stępocinie
Aleksandra Stadryniak z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Mazowszanach
Ada Musielewicz z Publicznej Szkoły Podstawowejim. Kornela Makuszyńskiego w Młodocinie Mniejszym
Alan Król z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Parznicach
Po prezentacji Pan Dariusz Bulski - Wójt Gminy Kowala oraz Pani Anna Zaleszczyk - Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej wręczyli wyróżnionym uczniom statuetki, dyplomy, a także podziękowania dla wychowawców oraz rodziców. Gratulacje skierowane do nagrodzonych podkreśliły niezwykle dostojny charakter ceremonii.
Galę Prymusa poprowadzili konferansjerzy, czuwając nad jej przebiegiem. Dobrane do okoliczności teksty poetyckie, cytaty, muzyka, a nawet drobne żarty dopełniały ideę tej uroczystości. Nie zabrakło również części artystycznej. Zgromadzeni mogli podziwiać występy wokalne oraz popisy taneczne uczniów naszej szkoły.
Na zakończenie uroczystości Pani Dyrektor Anna Lachowicz podziękowała wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji tak wspaniałego przedsięwzięcia. Następnie był czas na tort, pamiątkowe zdjęcia, dzielenie się wrażeniami i towarzyskie pogawędki.Młodzież zaś skupiła na zdobywaniu autografów naszego Mistrza Europy.
IX Gala Prymusa Gminy Kowala umożliwiła młodym ludziom zaprezentowanie swoich sukcesów, osiągnięć i pasji. Cieszymy się, że mogli podzielić się swoim doświadczeniem, a my mogliśmy ich podziwiać. Mamy nadzieję, że wspomnienia pozostaną na zawsze.
11
Zakończenie Roku Szkolnego 2022/2023
Wycieczka do Farmy Iluzji
Dnia 12 czerwca 2023r. dzieci z oddziału przedszkolnego wyruszyły na wycieczkę do Parku Edukacji i Rozrywki Farma Iluzji w Mościskach. Celem wycieczki było wyrabianie nawyku czynnego spędzania czasu wolnego, zapewnienie aktywnego wypoczynku, rozwijanie zainteresowań oraz integracja grup. Farma Iluzji to Park Edukacji i Rozrywki, w którym dzieci mogły się bawić, ale też uczyć. Na Farmie Iluzji można było dostrzec wiele niesamowitych budowli, gigantyczne zabawki oraz inne ciekawe miejsca. Najwięcej wrażeń wywołały: Tunel zapomnienia. Wiele emocji wzbudziło u uczniów zwiedzanie Krzywego Domu. Atrakcją wycieczki było szukanie wyjścia z wiklinowego labiryntu.Na Farmie dzieci mogły obcować z iluzyjnymi eksponatami typu: Magiczny Domek, Lewitujący kran i Studnia nieskończoności. Dodatkowo można było bawić się na Polu Dmuchańców, na drewnianym placu zabaw i w wesołym miasteczku.... To była wspaniała wyprawa, z której przywieźliśmy dobry humor, zdjęcia i bardzo miłe wspomnienia...
29
Archiwum Aktualności
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Wszystkie