Podróżowanie jest nie tylko sposobem na odkrywanie nowych miejsc, ale również doskonałą okazją do poszerzania wiedzy o różnych kulturach i tradycjach. Dziś do naszej szkoły zawitał podróżnik, który odwiedził Argentynę i w wyjątkowy sposób podzielił się z nami swoimi wspomnieniami i doświadczeniami Opowiadał o różnorodności krajobrazów, kulturalnym dziedzictwie i unikalnym stylu życia mieszkańców. Mieliśmy okazję usłyszeć o Buenos Aires, słynnym tango, czy o majestatycznych wodospadach. Jednym z bardziej fascynujących aspektów była argentyńska kuchnia. Poznaliśmy tradycyjne potrawy, takie jak asado, empanadas i yerba mate. Podróżnik opowiadał o wpływie hiszpańskiego kolonializmu. Zaprezentował swoje fotografie, filmy oraz pamiątki z podróży. Byliśmy aktywnymi uczestnikami tego interesującego spotkania.
Opowieść o Argentynie - spotkanie z podróżnikiem
Nowości w naszej bibliotece
W ramach środków pozyskanych z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa do naszej biblioteki zostały zakupione nowe książki. Księgozbiór został uzupełniony o lektury, książki dla rodziców i nauczycieli.
Zapraszamy wszystkich bardzo serdecznie do korzystania z zasobów biblioteki.
4
Lekcja historii
Uczniowie klas VII i VIII wzięli udział w lekcji historii, która odbyła się z wykorzystaniem wirtualnej rzeczywistości. Zamiast szkolnej ławki uczniowie wybrali się do Zespołu Szkół im. Henryka Dobrzańskiego - Hubala w Radomiu. Dzięki nowym technologiom mogli patrzeć na wydarzenia oczami bohatera. Projekcja jednego z historycznych filmów przeniosła obserwatorów do czasów wojny polsko-bolszewickiej, która miała miejsce w 1920 roku, zaś drugiego do wydarzeń Powstania Warszawskiego.
Uczniowie oglądali filmy na specjalnych obrotowych fotelach. Korzystali ze specjalnych okularów i słuchawek. Dzięki technologii przygotowane sceny wiernie oddały ducha epoki.
Październik - miesiącem dobroci dla zwierząt
“Pies jest jedyną istotą na świecie,
która bardziej kocha Ciebie niż samego siebie”
Z okazji zbliżającego się Dnia Kundelka, który przypada 25 października - w naszej szkole organizujemy zbiórkę potrzebnych zwierzakom rzeczy do przetrwania zimy. Są to: stare koce, legowiska, kołdry, poduszki, sucha i mokra karma, miski, makaron, ryż, przysmaki dla zwierząt.
Wszystkie dary przekażemy do Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Radomiu.
Akcja trwa do 31 października.
Zbiórka baterii
To ogólnopolska kampania informacyjna zorganizowana przez Fundację Ekologik i Organizację Odzysku REBA. Według danych firmy REBA S.A. Polacy rocznie zużywają ok. 290 mln sztuk jednorazowych baterii. Z tego do odzysku trafia zaledwie 16 %, zaś pozostałe są wyrzucane do śmieci wraz z innymi odpadami. Tymczasem baterie są zaliczane do odpadów niebezpiecznych. Występuje w nich wiele trujących metali ciężkich (ołów, kadm, nikiel, cynk i rtęć) oraz szereg toksycznych substancji, szkodliwych dla zdrowia ludzi, zwierząt oraz środowiska. Substancje te nie ulegają neutralizacji. Dlatego należy zbierać wszystkie zużyte baterie i przekazywać je do punktów selektywnej zbiórki.
Nasza szkoła przystąpiła do konkursu zbiórki zużytych baterii
"EDUKUJEMY-POMAGAMY".
Akcja będzie miała na celu wsparcie "Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi Stowarzyszenie w Laskach" i będzie prowadzona do 31 marca 2024r. Placówki oświatowe rywalizują o nagrody edukacyjne.
Zachęcamy do aktywnego udziału!!!
Europejski Dzień Języków
26 września obchodziliśmy Europejski Dzień Języków. Jest to święto, podczas którego organizuje się różne przedsięwzięcia mające na celu propagowanie nauki języków obcych oraz promowanie wielojęzyczności na terenie całej Europy.
Wszyscy wiemy, że znajomość języka obcego przynosi wiele korzyści w różnych dziedzinach życia. Nie tylko pomaga odnieść sukces zawodowy i przyczynia się do rozwoju osobistego, ale także pozwala na lepsze wzajemne zrozumienie i pokonywanie różnic kulturowych.
Nasza szkoła również pamiętała o tym, by uczcić ten dzień. Z tej okazji został zorganizowany konkurs sprawdzający znajomość języka angielskiego, w którym uczniowie mieli za zadanie jak najwierniej przetłumaczyć napisy na koszulkach znajdujących się na szkolnym holu. Na uroczystości wręczania nagród laureatom konkursu gościliśmy wyjątkowego gościa – panią Laurę Górkę, która opowiedziała nam o zupełnie innym języku, który chociaż niewidoczny dla większości z nas, jest niezbędny dla komunikacji i wyrażania siebie dla wielu osób na całym świecie - języku migowym. Dowiedzieliśmy się, że jest to język pełen ekspresji, emocji i subtelności, który pozwala na pełne i bogate wyrażanie myśli i uczuć.
Serdecznie dziękujemy pani Laurze Górce za wspaniale spędzony czas.
Owoce i warzywa w szkole
W ramach Programu edukacyjno - zdrowotnego "Owoce i warzywa w szkole" klasa II wykonywała warzywno - owocowe ludziki, które przyniosły dzieciom dużo satysfakcji, a przede wszystkim dużo radości. Te pomysłowe i zabawne stworki były też smaczne i zdrowe, o czym przekonali się uczniowie konsumujac je po skończonej pracy.
11
29 września-Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania
Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”
Wisława SzymborskaŚwięto zostało ogłoszone w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki.
Patronką Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania wybrano Janinę Porazińską,
która napisała wiele książek dla dzieci. Data 29 września to dzień urodzin znanej Polki.
Uczniowie i nauczyciele naszej szkoły z ogromnym zaangażowaniem włączyli się
w obchody Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania.16
Wycieczka do Kozłówki i Lublina
26 września klasy 3-8 pojechały na wycieczkę do Kozłówki i Lublina. Na początku uczniowie mogli poznać historię rodziny Zamoyskich i zwiedzać pałac. Następnie przenieśliśmy się do Lublina, gdzie spacerowaliśmy po mieście i słuchaliśmy legend.
Julia i Lena z klasy 8
27
JESIENNY PIKNIK RODZINNY
Pamięć o poległych
Uczniowie naszej szkoły odwiedzili miejsca masowych egzekucji z czasów II wojny światowej. Zapalili znicze, złożyli kwiaty i uczcili poległych minutą ciszy.
Ogólnopolski projekt edukacyjny „KLASA W TERENIE” z lornetkami
Uczniowie klasy 1 podczas realizacji Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „Klasa w terenie” skorzystali z pomocy zakupionych w ramach Laboratorium Przyszłości. Zrealizowaliśmy zadanie: „Obserwację chmur”. Udaliśmy się na nasze boisko szkolne i przy pięknej pogodzie obserwowaliśmy przez lornetki niebo, zastanawialiśmy się co przypominają nam kształty chmur, ocenialiśmy czy są one małe czy duże, czy znajdują się wysoko czy nisko.
Nasze certyfikaty
Sprzątanie Świata
Tegoroczna Akcja Sprzątania Świata przeprowadzona w naszej szkole przyniosła pozytywne efekty. Uczniowie klas I-lll sprzątali teren wokół szkoły, a klasy IV - VIII najbliższą okolicę. Zebrane śmieci zostały posegregowane zgodnie z zasadami recyklingu, a działania uczniów udokumentowano zdjęciami.
6
OGÓLNOPOLSKI PROJEKT EDUKACYJNY „KLASA W TERENIE"
Uczniowie klasy 1 biorą udział w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjnym „Klasa w terenie”. Głównym celem projektu jest promowanie wartości edukacji na świeżym powietrzu i nauka przez obserwację. Zakłada ona, iż uczniowie zdobędą nowe doświadczenia, rozwiną zainteresowania o otaczającym ich świecie i nauczą się obserwacji przyrody. Innowacja będzie realizowana poprzez, wycieczki, warsztaty przyrodnicze, lekcje na świeżym powietrzu.
Tusz do Paki
Już po raz kolejny nasza szkoła przystępuje do akcji edukacyjno-charytatywnej, której celem jest edukacja ekologiczna dzieci, a dzięki temu również dorosłych, w zakresie segregacji tuszów do drukarek – tzw. kartridży.
Zachęcamy uczniów do przyniesienia z domu zużytych tuszów z drukarek atramentowych i wrzucenia ich do przygotowanego kartonu. Zebrane w ten sposób odpady zostaną przekazane do recyklingu. Dochód zostanie przekazany na zakup karmy dla zwierzaków ze schronisk.
Międzynarodowy Dzień Kropki
15 września obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Kropki. Był to dzień dobrej zabawy, kreatywności, odkrywania talentów. Prace naszych uczniów zostały wypełnione „bajecznie” kolorowymi kropkami
18
Miejsce pamięci
11 września uczniowie klas 0-III zapalili znicze, złożyli kwiaty i upamiętnili minutą ciszy miejsce masowych egzekucji dokonanych przez niemieckiego okupanta w latach 1939-1944 roku na Polakach.
3
Przyrządy i pomoce przyrodnika
Dzisiejsza lekcja przyrody w klasie IV miała niecodzienny przebieg. Uczniowie dokonali szczegółowych obserwacji i pomiarów przyrodniczych wykorzystując przyrządy i pomoce otrzymane z projektu rządowego Laboratoria Przyszłości. Wspaniale sprawdziły się lornetki i lupy, a całość obserwacji udokumentowano aparatem fotograficznym.
1
Narodowe Czytanie
Tradycją naszej szkoły stał się udział uczniów w ogólnopolskiej akcji społecznej Narodowego Czytania, która jest organizowana od 2012 r. pod patronatem Prezydenta Rzeczpospolitej. Polega ona na propagowaniu znajomości literatury narodowej. W bieżącym roku uczniowie klasy ósmej zaprezentowali młodszym kolegom i koleżankom fragment powieści E. Orzeszkowej pt. „Nad Niemnem”. Do wspólnego czytania wybrali legendę o Janie i Cecylii. Pragnąc uatrakcyjnić to kulturalne wydarzenie, uczniowie obejrzeli prezentację o autorce utworu oraz fragmenty filmu. Włączenie się naszej szkoły w tę ogólnopolską akcję było ciekawym i pożytecznym doświadczeniem
Archiwum Aktualności
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Wszystkie