12 czerwca 2023 r. uczniowie klas 4-8 wyruszyli na trzydniową wycieczkę pn. Szlakiem Piastowskim, dofinansowaną przez rządowe Przedsięwzięcie Ministra Edukacji i Nauki „Poznaj Polskę”.
Naszą przygodę rozpoczęliśmy od Kruszwicy, miejscowości położonej nad malowniczym jeziorem Gopło - jednym z największych polskich jezior – i Mysiej Wieży znanej z legendy o złym władcy, królu Popielu. Aby się tam dostać, musieliśmy pokonać 109 schodów. Nie było łatwo, ale było warto. Naszym oczom ukazała się wspaniała, rozległa panorama na miasto, jezioro i otaczające je równiny. Podczas rejsu statkiem „Rusałka” po Jeziorze Gopło mogliśmy się zrelaksować podziwiając piękne widoki. Następnie udaliśmy się do Strzelna, siedziby jednego z najstarszych żeńskich zgromadzeń zakonnych w Polsce –Norbertanek. W kościele pw. Świętej Trójcy znajduje się nie tylko najliczniejszy, ale także najbardziej oryginalny zespół rzeźby romańskiej w Polsce - dekorowane wizerunkami Cnót i Przywar kolumny.
Następnym etapem naszej wycieczki było Muzeum Kolejki Wąskotorowej w Wenecji. Weneckie muzeum to jeden z największych w Europie skansenów kolei wąskotorowej o rozstawie 600 mm z niezwykłymi eksponatami – zabytkowymi parowozami (najstarszy pochodzi z 1899 roku), wagonami o najróżniejszym przeznaczeniu – towarowymi, pasażerskimi, drezynami ręcznymi i motorowymi. Ekspozycję uzupełnia niezbędna infrastruktura kolejowa: zabytkowa poczekalnia, budka dróżnika ze szlabanem, torowiska z rozjazdami, zwrotnicami, żuraw wodny służący do uzupełniania poziomu wody w kotłach lokomotyw, obrotnica umożliwiająca zmianę kierunku jazdy.
Drugiego dnia przenieśliśmy się w czasie, odwiedzając jeden z największych rezerwatów archeologicznych w Europie – liczącą 2,7 tys. lat osadę Biskupin - w którym mogliśmy zobaczyć rekonstrukcję wioski z wczesnej epoki żelaza i poznać warunki życia jej mieszkańców. Obejrzeliśmy ekspozycje znalezisk z Biskupina: narzędzia, ozdoby, fragmenty naczyń i broni, poznaliśmy pracę mincerza. Dowiedzieliśmy się, że na denarze „PRINCES POLONIE” z emisji Bolesława Chrobrego znajduje się najstarszy zachowany zapis nazwy naszego kraju, pochodzący z ziem polskich. Wizerunek tych monet możemy oglądać na co dzień na dzisiejszych banknotach dwudziestozłotowych.
Kolejnym punktem wycieczki było Gniezno – pierwsza stolica Polski. Zwiedziliśmy Archikatedrę Gnieźnieńską na wzgórzu Lecha, obejrzeliśmy słynne Drzwi Gnieźnieńskie, Konfesję św. Wojciecha ze srebrnym wczesnobarokowym relikwiarzem oraz poznaliśmy postać św. Wojciecha. Ach, co to był za dzień.
Ostatniego dnia pojechaliśmy do Poznania. Na Ostrowie Tumskim, leżącym nad rzeka Wartą, zajrzeliśmy do najstarszej w Polsce katedry - Bazyliki Archikatedralnej Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Przyjmuje się, że poznańska katedra jest miejscem pochówku pierwszych władców Polski: Mieszka I i Bolesława Chrobrego oraz jednym z prawdopodobnych miejsc Chrztu Polski (obok Ostrowa Lednickiego i Gniezna).Po spacerze na Starym Rynku z jego ratuszem, Koziołkami Poznańskimi i uroczymi domkami budniczymi wyruszyliśmy w drogę powrotną.