AKTUALNOŚCI
PIKNIK RODZINNY
Sukcesy naszych uczniów w konkursie "Kangur Matematyczny"
Z radością informujemy, że w tegorocznej edycji międzynarodowego konkursu "Kangur Matematyczny" uczennica klasy III - Ksenia Czerwonka uzyskała wynik bardzo dobry, a dwóch kolejnych uczniów: Adam Krawczyk
z kl. IV i Aleksander Bekier z kl. V, otrzymało wyróżnienia.Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom i życzymy dalszych sukcesów w rozwijaniu matematycznych pasji!
Nasze sukcesy w VII GMINNYM KONKURSIE CZYTELNICZYM
W dniu 24 kwietnia 2025 r. w Publicznej Szkole Podstawowej im. Janusza Korczaka w Kowali-Stępocinie miało miejsce uroczyste rozdanie nagród i dyplomów zwycięzcom w VII Gminnym Konkursie Czytelniczym „Booktalking – zaprezentuj książkę w pięć minut”.
Z naszej szkoły nagrodzone zostały trzy uczennice.
W kategorii kl. IV-V:
I miejsce – Zuzanna Kopciał
II miejsce – Blanka Szwed
W kategorii kl. VI – VII:
III miejsce – Martyna Konarska
Serdecznie gratulujemy!
Misterium Wielkanocne
W dniu 16.04.2025 r. odbyło się w naszej szkole okolicznościowe przedstawienie z okazji zbliżającego się Triduum Paschalnego oraz świąt Zmartwychwstania Pańskiego pod tytułem Szukam przyjaciela - Zbawienie przyszło przez krzyż.... W przygotowanie przedstawienia zaangażowali się uczniowie z klas 0, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 i 8, którzy poprzez śpiew, grę aktorską, recytację, deklamację, pantomimę oraz taniec z szarfami starali się przekazać najważniejsze prawdy naszej wiary oraz ukazać źródła nadziei chrześcijańskiej.
Chrystus zmartwychwstał - prawdziwie zmartwychwstał - ALLELUJA!!!Wszystkim życzymy WIARY, NADZIEI, MIŁOŚCI, POKOJU I RADOŚCI, które przynosi nam ZMARTWYCHWSTAŁY CHRYSTUS!!!
3
Świąteczna pomoc
Serdecznie dziękujemy wszystkim ofiarodawcom, którzy włączyli się w zbiórkę świątecznych łakoci dla pensjonariuszy "Domu Opieki Pod Złotym Dębem"
w Radomiu. Dziękujemy również uczniom, którzy przygotowali świąteczne kartki z życzeniami wykonane w formie tradycyjnej oraz w kreatorze online Canva.
Podsumowanie akcji "Pola Nadziei 2025"
W ramach tegorocznej akcji "Pola Nadziei 2025" udało się zebrać kwotę 1100,82zł.
Dziękujemy wszystkim darczyńcom za okazane wsparcie a wolontariuszom za zaangażowanie i pomoc w realizacji tego przedsięwzięcia. Zebrane środki zostały przekazane do Caritas Diecezji Radomskiej i będą przeznaczone na rzecz osób objętych opieką hospicyjną.
Dzień bez plecaka w naszej szkole!
W naszej szkole odbył się wyjątkowy dzień - Dzień Bez Plecaka! To nietypowe wydarzenie to okazja do zabawy, kreatywności i oderwania się od szkolnej rutyny. Uczniowie zamiast tradycyjnych plecaków przynieśli swoje podręczniki oraz przybory szkolne w najbardziej pomysłowych "pakunkach" - były walizki, koszyki, wózek dla lalek, a nawet kuchenka mikrofalówka, czy odkurzacz.
Dziękujemy wszystkim uczniom za zaangażowanie i inwencję twórczą!
Uczniowie posprzątali okolicę szkoły
W ramach akcji ekologicznej uczniowie wzięli sprawy w swoje ręce i posprzątali teren wokół szkoły. Niestety, mimo szczytnego celu, akcja uświadomiła nam, jak poważny jest problem – zebraliśmy ogromną ilość śmieci. Ilość odpadów była niepokojąca i skłania do zastanowienia się nad tym, jak traktujemy nasze otoczenie. Mamy nadzieję, że nasze działanie zachęci innych do dbania o wspólną przestrzeń – bo czyste środowisko to nasza wspólna sprawa!
Zawód - żołnierz
W dniu 10.04.2025r. odbyło się spotkanie z Jakubem Musiałem z Wojskowego Centrum Rekrutacji w Radomiu. Spotkanie miało na celu przedstawienie uczniom klas 7 - 8 możliwości wyboru szkoły o profilu mundurowym. Zajęcia odbyły się w ramach doradztwa zawodowego.
Warsztaty „Wielkanocna Palma” z Kołem Gospodyń Wiejskich Koniczynki
W poniedziałek, 7 kwietnia, odbyły się pełne kolorów i twórczej energii warsztaty wielkanocne, które zorganizowaliśmy wspólnie z Kołem Gospodyń Wiejskich Koniczynki. To była prawdziwa uczta dla miłośników tradycji i rękodzieła! Wspólnie tworzyliśmy palmy wielkanocne – pełne bazi, kwiatów i barwnych wstążek.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za obecność, uśmiech i pozytywną atmosferę.
3
Zaproszenie
Serdecznie zapraszamy dzieci wraz z rodzicami na warsztaty
„Palma Wielkanocna”,
organizowane przez
Publiczną Szkołę Podstawową im. Orła Białego w Kończycach-Kolonii
oraz Koło Gospodyń Wiejskich "Koniczynki"!Termin: 7 kwietnia 2025 roku (poniedziałek) godz. 15:00
Miejsce: PSP im. Orła Białego w Kończycach-Kolonii
Prosimy uczestników o zabranie ze sobą nitki!
Nie przegapcie okazji na kreatywne spędzenie czasu oraz pielęgnowanie lokalnych tradycji. Szczegółowe informacje dostępne u organizatorów.
XXI Gminny Konkurs Ortograficzny
Dnia 02.04.2025r. w naszej szkole odbył się XXI Gminny Konkurs Ortograficzny.
Ideą konkursu jest doskonalenie języka polskiego oraz podnoszenie poziomu znajomości zasad ortografii i umiejętności zastosowania ich w piśmie.W tegorocznym konkursie wzięło udział 12 uczniów klas II i III z terenu Gminy Kowala. Najwyższy wynik oraz tytuł "Mistrza Ortografii" zdobyły dwie uczennice: Łucja Skibniewska oraz Patrycja Jaworska z Publiczej Szkoły Podstawowej w Bardzicach. Natomiast w kategorii drużynowej klasyfikacja wygląda następująco:
I miejsce - Publiczna Szkoła Podstawowa w Bardzicach
II miejsce - Publiczna Szkoła Podstawowa w Kończycach - Kolonii
III miejsce - Publiczna Szkoła Podstawowa w ParznicachKażdy z uczestników konkursu otrzymał pamiątkowe dyplomy i upominki, a zwycięzcy dodatkowo zostali uhonorowani nagrodami książkowymi.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom, a nauczycielom edukacji wczesnoszkolnej dziękujemy za przygotowanie uczniów do konkursu.
Święto Chrztu Polski
Aktywny do kwadratu 2025
Nasza szkoła bierze udział w "Aktywny do kwadratu 2025"!
Z radością informujemy, że przystępujemy do ogólnopolskiego programu "Aktywny do kwadratu 2025", który promuje sport, zdrowy styl życia i aktywność fizyczną wśród młodzieży! Co więcej, naszym przewodnikiem w tym wyzwaniu będzie Grzegorz Krzosek – 8-krotny Mistrz Polski i brązowy medalista Młodzieżowych Mistrzostw Europy! To niezwykła okazja, by uczyć się od jednego z najlepszych! Przed nami wiele inspirujących spotkań, treningów i wyzwań.
Dzień mózgu
Dzień Mózgu był doskonałą okazją do poszerzenia wiedzy na temat zdrowia mózgu i nauczenia się praktycznych sposobów na jego ochronę i rozwój. Uczniowie mieli okazję do prawdziwej gimnastyki umysłu, ćwicząc koncentrację i logiczne myślenie. Dowiedzieli się, czym jest "brain rot" i jak mu zapobiegać, a także poznali listę produktów, które wspierają pracę naszego mózgu. Wiemy już, co jeść, aby mózg był niezawodny przez całe życie!
14
Spotkanie z podróżnikiem
Czy w szkole można poczuć klimat Egiptu? Oczywiście!
Podróżnik Mateusz Chołody zabrał nas w fascynującą podróż do tego kraju. To była niezwykła lekcja z humorem i dużą aktywnością uczniów
Nie pozwólmy, aby żaden talent w Polsce został zmarnowany
Czy każdy uzdolniony uczeń lub uczennica kończący szkołę podstawową ma szansę kontynuować naukę w szkole średniej na najwyższym poziomie? Czy możemy sobie pozwolić na odbieranie młodym ludziom szansy na dalszy rozwój? Naszym zdaniem – nie.
Dlatego Fundacja EFC, przy wsparciu Fundacji Rodziny Staraków, od 15 lat prowadzi Program Stypendialny Horyzonty, który pozwala uczniom z małych miejscowości na naukę w renomowanych szkołach średnich w dużych ośrodkach miejskich, gdzie mają zapewnione najlepsze warunki do rozwoju swoich uzdolnień. Z tej szansy skorzystało już ponad 1000 młodych osób.
Już tylko do 31 marca trwa rekrutacja do kolejnej edycji Horyzontów.
Do programu mogą zgłaszać się ósmoklasiści i ósmoklasistki, którzy pochodzą z małych miejscowości (do 30 tys. mieszkańców), chcą rozpocząć naukę w jednej z 15 szkół średnich, w których realizowany jest Program, a dochód w ich rodzinie nie przekracza 2200 zł netto na osobę.
Stypendyści i stypendystki Horyzontów mają zapewnione:
- pokrycie kosztów mieszkania i wyżywienia w bursie, biletów komunikacji miejskiej,
- naukę języków obcych i możliwość uzyskania certyfikatów językowych,
- wsparcie finansowe w realizowaniu pasji i zainteresowań, które stypendyści i stypendystki rozwijają wraz z zespołem Fundacji metodą tutoringu oraz Indywidualnego Planu Rozwoju,
- udział w obozach letnich i zimowych oraz w warsztatach.
Stypendium to również przyjaźnie na lata, doświadczenie życia w dużym mieście pełnym możliwości, wspólne działania młodzieży na rzecz innych. Stypendyści/stypendystki mogą liczyć na wsparcie koleżanek i kolegów, koordynatorów i koordynatorek oraz psycholożek Fundacji.
Dla mnie największą wartością Horyzontów jest społeczność, dzięki której można poczuć się pewnie – w działaniach naukowych, ale też społecznych, artystycznych, sportowych. Codziennie pomagamy sobie w gronie kolegów, koordynatorów czy osób, które spotykamy na wakacjach i feriach.
Igor, stypendysta Horyzontów
Stypendium przyznawane jest na cały okres nauki w szkole średniej. W Warszawie stypendyści Horyzontów uczą się w XIV LO im. Stanisława Staszica, XV LO z oddziałami dwujęzycznymi im. Narcyzy Żmichowskiej oraz Technikum Mechatronicznym nr 1.
Szczegółowe informacje na temat stypendium znajdują się na stronie: www.stypendiumhoryzonty.pl
Zapraszamy do kontaktu z koordynatorką regionalną Antoniną Federowicz (afederowicz@efc.edu.pl , tel. 881775252)
Poznajemy zawód pielęgniarki
W dniu 24 marca 2025 r. uczniowie klasy 6 i 7 mieli wyjątkową okazję spotkać się z panią Katarzyną Górnik, pielęgniarką i mamą jednego z naszych młodszych kolegów, która opowiedziała o swoim zawodzie oraz roli, jaką pełni w systemie opieki zdrowotnej. Podczas spotkania uczniowie dowiedzieli się, jak ważne jest udzielanie pierwszej pomocy w przypadku zranień. Pani Katarzyna zaprezentowała podstawowe zasady udzielania pomocy, takie jak opatrywanie ran, zakładanie opatrunków oraz zachowanie spokoju w sytuacjach kryzysowych. Uczniowie mieli możliwość aktywnego uczestniczenia w zajęciach, zadawania pytań oraz ćwiczenia zdobytej wiedzy w praktyce. To niezwykle cenna lekcja, która na pewno zostanie z nimi na długo.
7
Witamy wiosnę!
21 marca to wyjątkowa data w kalendarzu. Dziś uczniowie klas 0-4 zgodnie z tradycją pożegnali zimę i przywitali wiosnę. Z tej okazji były ciepłe kiełbaski oraz zabawy na świeżym powietrzu.
2
Akcja "TUSZ DO PAKI"
Przypominamy o trwającej kampanii edukacyjno-charytatywnej, polegającej na segregacji tuszów do drukarek - tzw.kartridży.
Zachęcamy uczniów do przyniesienia z domu zużytych tuszów z drukarek atramentowych i wrzucenia ich do przygotowanych kartonów. Zebrane w ten sposób odpady zostaną przekazane do recyklingu i dzięki temu zostanie zakupiona karma dla zwierzaków ze schronisk. Im więcej tuszów zebranych tym więcej karmy trafi do ich misek.
WAŻNE! Tusze muszą pochodzić z drukarek atramentowych i być oryginalne, czyli nigdy wcześniej nienapełniane.
Archiwum Aktualności